persiangig
14 مرداد 1401 - 10:01

شکوه میثاق شیرخوارگان جزیره قشم با شهید خردسال دشت کربلا

قشم - ایرنا - همایش جهانی شیرخوارگان حسینی همزمان با سراسر کشور در نخستین جمعه ماه محرم (۱۴ مرداد ماه برابر با هفتم محرم الحرام ۱۴۴۴) با حضور مشتاقانه خیل عظیمی از مادران و شیرخوارگان جزیره قشم برای هفدمین سال در مصلای امام علی(ع) این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این آیین معنوی که توام با حزن و اندو بود زنان و مادران قشمی با در آغوش گرفتن کودکان شیرخوار خود به یاد علی اصغر (ع) کودک شش ماهه امام حسین (ع) اشک ماتم ریختند.

در این مراسم که با رعایت کامل شیوه نامه بهداشتی بیماری کرونا برگزار شد، مادران سوگوار با بر تن کردن لباس‌های هم شکل به نوزادانشان و بستن سربندهایی بر پیشانی آنان که بر روی آن نام مبارک حضرت علی اصغر (ع)، یا اباعبدالله الحسین(ع) و یا صاحب الزمان(عج)  نقش بسته بود، عشق و ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت(ع) به تصویر کشیدند.

اعلام آمادگی مادران برای تربیت سربازان منجی عالم بشریت حضرت صاحب الزمان(عج) از جلوه های بارز این مراسم حسینی بود.

در این آیین معنوی و جهانی که به یاد حضرت علی اصغر (ع) کوچکترین سرباز صحنه عاشورا در جزیره قشم نگین خلیج فارس برگزار شد مداحان با نوحه سرایی و مادران نیز با سردادن فریاد یاحسین فرزندان خود را وقف امام حسین (ع) کردند.

نوای لالایی مادران در سوگ حضرت علی اصغر(ع)   شور و حال معنوی خاصی به این آیین های معنوی شیرخوارگان حسینی شهرستان قشم سرزمین آب و آفتاب بخشید.

به گزارش ایرنا، همایش شیرخوارگان حسینی آیین سوگواری به یاد کودکانی است که در روز عاشورا به شهادت رسیده‌اند.

این مراسم در صبح روز نخستین جمعه ماه محرم هر سال در مساجد، حسینیه‌ها و تکایای شهرهای ایران و برخی کشورهای جهان برگزار می‌شود.

در این مراسم مادران به همراه کودکان شیرخوار خود با لباس، روسری و پیشانی‌بند به رنگ سبز حضور می‌یابند و شرکت‌ کنندگان برای حضرت علی اصغر کودک شیرخوار امام حسین(ع)  در کربلا به گریه و عزاداری و مرثیه‌سرایی می‌پردازند و گهواره نمادین او را در مجلس می‌گردانند.

مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) برای برگزاری این آیین تشکیل شده است و مراسم شیرخوارگان حسینی برای نخستین بار در سال ۱۳۸۲ در تهران برگزار شد و در سال‌های بعد در سایر شهرهای ایران و کشورهای جهان برگزار می‌شود.

این همایش در کشورهای مختلف جهان مختلف از جمله ایران، عراق، عربستان، بحرین، کویت، سوریه، لبنان، کره جنوبی، اندونزی، ترکیه، پاکستان، کانادا، آمریکا، دانمارک، آلمان، فرانسه،  استرالیا، سوئد و تایلند برگزار شده است.

در حال حاضر نیز این همایش در بیش از هفت هزار و ۵۰۰ نقطه در ایران و ۴۵ کشور جهان برگزار می‌شود.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 535513