persiangig
15 مرداد 1401 - 12:15

ذخیره ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب در آب‌خوان‌های فارس

شیراز-ایرنا-سرپرست اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با بیان اینکه ۴۰۰ سازه آبخیزداری این استان در سیل اخیر آبگیری شد،گفت: ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب در پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری فارس در پی بارش های اخیر ذخیره شده است.

منصور رضایی روز شنبه با بیان اینکه در پی بارندگی های اخیر در نقاط مختلف استان بین   ۷۰تا۱۰۰  درصد حجم برخی از سازه های آبخیزداری آبگیری شده گفت: ۳۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب مهیب اخیر با اجرای پروژه‌های آبخیزداری فارس مدیریت و مهار شد.

وی ادامه داد: در این راستا تعداد ۴۰۰پروژه کوچک و بزرگ آبخیزداری و آبخوان داری در ۲۴ شهرستان استان آبگیری شدند.

وی با اشاره به میانگین خوب بارشهای گسترده در استان فارس اظهار داشت: حجم کل نزولات جوی مهار شده طی بارش های چند روز اخیر در پشت سازه های آبخیزداری استان اعم از سیستم های پخش سیلاب، سدها و بندهای خاکی، ملاتی و دیگر سازه های آبخیزداری آبگیری شده ۱۰۰میلیون متر مکعب است..

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس یاد آور شد: بیشترین میزان آبگیری طرح های آبخیزداری مربوط به شهرستانهای فسا و  ممسنی و مربوط به پروژه های رحیم آباد و واصل آباد، شیدانک، تل مستکی، جونکان، تنگ اژدها گزارش شده است.

وی اضافه کرد: میزان ذخیره آب در این سازه ها بیش از ۱۵ میلیون متر مکعب گزارش شده بطوریکه برخی سازه ها تا دو مرحله آبگیری شده است.

رضایی تصریح کرد: با اجرای این پروژه ها سیلاب مهیب ناشی از حدود ۳۰۰ میلی متر باران شدید و سیل آسا و تهدیدات ناشی از این سیلاب را که جان مردم، سرمایه ها، تاسیسات و بناها را هدف گرفته بود مهار و این تهدید به فرصتی برای تغذیه سفره های آب زیرزمینی تبدیل شد.

وی گفت: پروژه حوزه شهری شهید سلیمانی دروازه قرآن (آب زنگی) شیراز به دلیل عدم بارش در آن منطقه، آبگیری نشده است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس خاطر نشان کرد: جلوگیری از تخریب و احیای عرصه های منابع طبیعی، افزایش پوشش گیاهی، کاهش حجم و شدت سیلاب ها، ذخیره منابع آب دائمی اعم از آبهای سطحی و زیر زمینی در هنگام کم آبی و وقوع خشکسالی ها را از جمله مهمترین ارمغان پروژه های آبخیزداری برای مناطق محروم استان است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با بیان اینکه در سال‌های اخیر با توجه به مشکل کمبود منابع آبی، مساله استفاده و مدیریت بهینه از این سازه‌ها اهمیت خاصی پیدا کرده است اظهار امیدواری کرد: با همت و تلاش بیشتر و جذب به موقع اعتبارات شاهد اجرای سازه ها و پروژه های آبخیزداری در دیگر نقاط استان باشیم.

وی خاطر نشان کرد: جلوگیری از تخریب و احیای عرصه های منابع طبیعی و رشد پوشش گیاهی ، کاهش حجم و شدت سیلاب ها، ذخیره منابع آب دائمی اعم از آبهای سطحی و زیر زمینی در هنگام کم آبی و وقوع خشکسالی ها از جمله مهمترین ارمغان پروژه های آبخیزداری برای مناطق محروم استان است.

رضایی اعلام کرد: از ابتدای شروع فعالیتها تاکنون عملیات آبخیزداری در سطح یک میلیون و۷۵۴ هزار و ۷۱۴ هکتار معادل ۱۴ درصد مساحت استان صورت گرفته و پتانسیل مهار ۸۰۰ میلیون متر مکعب سیلابهای سالیانه را فراهم کرده است.

وی در پایان گفت: در حال حاضر یک هزار و ۵۲۰ طرح آبخیزداری در استان فارس با ظرفیت مهار و کنترل سیلاب سالیانه افزون بر  ۸۰۰ میلیون متر مکعب مهار سیلاب وجود دارد که در سال جاری نیز ۶۵ طرح دیگر اجرا و به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 540357