persiangig
13 مرداد 1401 - 14:42

تکمیل سد هواسان منجر به رونق کشاورزی و آبادانی روستاهای سرپل‌ذهاب می‌شود

قصرشیرین- ایرنا- نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: سد هواسان یک سد استراتژیک و با اهمیت است که اکنون ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تکمیل آن منجر به رونق بخش کشاورزی و عمرانی و آبادانی روستاها خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «شهریار حیدری» روز پنجشنبه در جلسه ای با حضور معاون حقوقی، پشتیبانی و امور مجلس وزیر نیرو در سرپل ذهاب، افزود: سد هواسان در دل سامانه گرمسیری قرار دارد که سال ۹۶ با حضور وزیر نیروی وقت کلنگ‌زنی شد و قرار شد سال ۹۹ به بهره برداری برسد که اکنون در سال ۱۴۰۱ هستیم و ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اظهار داشت: افراد زیادی در ارتباط با این سد به صورت شبانه‌روزی زحمت کشیده اند ولی کار به مرحله اجرا نرسیده که از طریق سه بانک عامل سپه، ملی و کشاورزی ۳۹۰ میلیارد تومان برای آن تخصیص یافته که هم اکنون گرفتاری های اداری دارد و انتظار داریم با حضور معاون وزیر نیرو در جلسه ای که قرار است در تهران برگزار شود این مشکل تزریق اعتبار رفع شود.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه اضافه کرد: اگر این پروژه عملیاتی شود هفت هزار و ۲۰۰ هکتار از بهترین زمین های منطقه غرب و سرقلعه در این شهرستان تامین آب می شود که با اشتغالزایی یک نفر در هر ۲ هکتار می توان شاهد اشتغال قابل توجهی از مردم در بخش کشاورزی باشیم.

سامانه گرمسیری بزرگترین طرح عمرانی کشور با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجراست و آب رودخانه سیروان را از طریق تونل نوسود از منطقه ازگله خارج و زمین‌های منطقه را تا دهلران و مهران در استان ایلام آبیاری می‌کند.

نماینده مردم غرب کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز همچنین معاون حقوقی، پشتیبانی و امور مجلس وزیر نیرو  در منطقه سرپل ذهاب از وضعیت آب و برق منطقه و پروژه‌های مهم و موثر که برای مردمان این منطقه ضرورت دارد بازدید کرد و تاکیدات لازم را در رابطه با حل مشکلات موجود و پیگیر های تلفنی را در حین بازدید با مقامات در مرکز در رابطه با تسریع  در رفع مسایل انجام داد.

وی اضافه کرد: همچنین برای حل مشکل زیرساخت مربوط به فاضلاب چهار روستای الحاقی سرپل ذهاب به شهر که از زیرساخت فاضلاب برخوردار نیستند ۱۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که  قرار شد معاون وزیر نیرو در جلسه ای در تهران که قرار است برگزار شود بخشی از منابع مالی را تامین و بخشی  نیز از محل اعتبارات استانی اختصاص یابد.

حیدری گفت:در رابطه با باتلاقی شدن بخشی از زمین های مردم دشت ذهاب از توابع شهرستان سرپل ذهاب نیز قرار است مطالعاتی صورت گیرد تا این مشکل مرتفع شود و مساله دیگر آب شرب مناطق روستاهای دشت ذهاب است که با وجود منابع عظیم آبی مردم مشکل دارند و امید است با سفر امروز معاون وزیر این مکشکلات مرتفع شود.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار نفر جمعیت دارد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 532461