persiangig
10 مرداد 1401 - 19:17

خطر بیخ گوش ۲۰۰۰ هکتار از شالیزارهای استان کهگیلویه و بویراحمد گذشت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از نجات ۲۰۰۰ هکتار از شالیزارهای استان خبر داد و گفت: ۱۱ دستگاه انواع ماشین‌آلات سنگین برای ترمیم سراب‌ها و کانال‌های انتقال آب اعزام شد.

- اخبار استانها -به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، سید علی معتمدی‌پور عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 11 دستگاه ماشین‌آلات سنگین برای ترمیم سراب‌ها و کانال‌های تامین آب اراضی کشاورزی به ویژه شالیزارهای این استان تامین شده است.

خبرگزاری تسنیمیاسوجیاسوجوی عنوان کرد: بارش‌های رگباری چند روز اخیر خسارت‌های زیادی به تولیدات و زیرساخت‌های کشاورزی وارد کرد و بخش زیادی از اراضی کشاورزی هنوز در معرض خسارت و آسیب جدی هستند.

نماینده تام‌الاختیار وزیر جهاد کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد  بیان کرد: اینکه بخشی از خساراتی که سیل و تگرگ وارد کرد برآورد شدند و تلاش‌ها برای جبران مالی این خسارت‌ها با جدیت در حال انجام است.

معتمدی‌پور افزود: در این شرایط آنچه در اولویت کاری جهاد کشاورزی است، نجات 2 هزار هکتار از شالیزارهای کهگیلویه و بویراحمد است که اگر تا چند روز آینده تامین آب نشوند به طور کامل خشک خواهند شد.

وی گفت: سراب و کانال‌های تامین آب این شالیزارها در سیلاب‌های اخیر تخریب شدند و گل و لای مسیر انتقال آب را مسدود کرده که ناچار بودیم با فوریت به وسیله ماشین‌آلات سنگین اقدامات لازم را انجام دهیم و جلوی این خسارت هنگفت را به کشاورزان و اقتصاد این استان بگیریم.

معتمدی‌پور با قدردانی از حمایت‌های وزیر جهادکشاورزی، استاندار و دیگر مقامات مرتبط با شورای بحران استان و کشور ادامه داد: با رایزنی‌های انجام شده تاکنون 11 دستگاه ماشین‌آلات سنگین شامل لودر، بیل میکانیکی و بکهول تامین شده تا با رعایت اولویت در نقاط مختلف استان عملیات بازسازی و تعمیر سراب‌ها و لایه‌روبی کانال‌ها و جداول کشاورزی را انجام دهند.

معتمدی‌پور تصریح کرد: سپاه، شرکت نفت و بخش خصوصی در این اقدام جهادی همکاری قابل تحسینی داشتند تا کشاورزان و تولیدکنندگان در این شرایط بحرانی تنها نباشند و بیش از 2 هزار هکتار از اراضی کشاورزی و شالیزارهای این استان از خطر خشکیدگی نجات پیدا کنند.

تداوم سامانه بارشی در استان فارس/ خسارت 2800 میلیاردی سیل به بخش کشاورزی

تداوم سامانه بارشی در استان فارس/ خسارت 2800 میلیاردی سیل به بخش کشاورزی100 میلیارد ریال به حوزه کشاورزی استان بوشهر خسارت وارد شد

100 میلیارد ریال به حوزه کشاورزی استان بوشهر خسارت وارد شددستور معاون اول رئیس جمهور به وزارت جهاد کشاورزی برای تدوین لایحه قانون آبخیزداری

دستور معاون اول رئیس جمهور به وزارت جهاد کشاورزی برای تدوین لایحه قانون آبخیزداریرئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از مشارکت و خودیاری کشاورزان در این عملیات خبر داد و یادآور شد: با توجه به پیش‌بینی ادامه بارش‌ها در امروز و فردا به محض مساعد شدن شرایط جوی،عملیات لایه‌روبی کانال‌ها و بازسازی سراب‌های اراضی کشاورزی  انجام خواهد شد.

انتهای پیام/ی

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 513510